Naukowiec, który odtworzy 100-letnie ogrody Mabel Bell w Cape Breton

Naukowiec, który odtworzy 100-letnie ogrody Mabel Bell w Cape Breton

BADDECK BAY, NS –

Nie ma wątpliwości, że Alexander Graham Bell pozostawił niezatarty ślad w historii, ale jego żona Mabel była również pionierką. Teraz, prawie 100 lat po jej śmierci, naukowiec z Nowej Szkocji odtwarza jej ważne ekologicznie ogrody.

Położony pomiędzy górą Beinn Bhreagh a jeziorem Bras D’Or hotel Beinn Bhreagh mieści się w XIX-wiecznej willi będącej zabytkowym domem Mabel i Alexandra Grahamów Bellów.

Na tyłach majestatycznej posiadłości rosły niektóre ogrody Mabel. W rzeczywistości jabłonie, które zasadziła ponad sto lat temu, nadal stoją.

Alana Pindar, naukowiec, mówi, że rozumienie przez Mabelę ekologii i środowiska znacznie wyprzedzało jej czasy.

„Dowiedziałam się, że jest prawdopodobnie jedną z najsilniejszych kobiet w nauce, która nie była celebrowana tak bardzo, jak powinna” – powiedział Pindar.

Pindar pracuje nad odtworzeniem Ogrodów Mabel.

Mary Tulle, prezes Fundacji Alexandra Grahama Bella, mówi, że projekt jest możliwy dzięki lekcjom z przeszłości.

„Powiernicy rodziny Bell dali nam szansę zeskanowania i przejrzenia serii dokumentów” – wyjaśnił Tulle.

Wśród tych dokumentów były niektóre ze starych magazynów Mabel, które zawierają szczegółowe plany krajobrazowe. Tulle mówi, że są używane jako szablon do replikowania starych ogrodów w Bell Museum.

„Jeśli skomentowałaby to, co dzieje się dzisiaj, 100 lat później, byłaby zachwycona. Pokornie zachwycona, że ​​przyszłość dogoniła przeszłość” – powiedział Tulle.

Chodzi o to, że ten stuletni projekt może mieć pozytywny wpływ na następne 100 lat. Celem jest pomoc w nauczaniu ludzi o przechowywaniu i uprawie własnej żywności, starając się zapobiegać takim rzeczom, jak zmiana klimatu.

„Pierwsze ziarno jest dosłownie zasiane podczas odtwarzania ogrodu” – powiedział Tulle. „On (ma nadzieję), że pokolenia, począwszy od naszych dzieci dzisiaj, będą mogły przyjść i nauczyć się sadzić, jak zbierać plony”.

Pindar mówi, że prawie czuje czołową obecność naukowców, gdy jest w Beinn Bhreagh i pracuje nad restauracją ogrodu.

„Jej wpisy do pamiętnika i projekt jej krajobrazu są tak precyzyjne, że prawie tak, jakby chciała to powtórzyć” – powiedział Pindar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *