Inflacja internetu w grudniu osiąga kolejny wysoki poziom

Inflacja internetu w grudniu osiąga kolejny wysoki poziom

Firma Adobe opublikowała dzisiaj najnowsze dane dotyczące inflacji online z indeksu Adobe Digital Price Index (DPI). W grudniu 2021 r. ceny online wzrosły o 3,1 proc. rok do roku (r/r) i 0,8 proc. miesiąc do miesiąca (m/m). Tymczasem wydatki konsumentów online w całym 2021 r. osiągnęły rekordowe 855 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 9 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, co świadczy o sile gospodarki cyfrowej jako całości.

Grudniowy wzrost cen oznaczał 19. z rzędu miesiąc inflacji w Internecie rok do roku i osiągnął rekordowy poziom w listopadzie 2021 r., kiedy ceny online wzrosły o 3,5 proc. rok do roku. W grudniu wyróżnione zostały artykuły spożywcze i odzież, a ceny artykułów spożywczych odnotowały największy roczny wzrost od ponad roku (4,9 proc. rok do roku, 0,7 proc. miesięcznie). Odzież wzrosła o 16,6 proc. rok do roku (0,6 proc. miesięcznie).

DPI zapewnia najbardziej wszechstronny obraz tego, ile konsumenci płacą za towary w Internecie. Uruchomiony z Adobe Analytics, analizuje biliony odwiedzin witryn detalicznych i ponad 100 milionów SKU w 18 kategoriach produktów: elektronika, odzież, urządzenia, książki, zabawki, komputery, artykuły spożywcze, meble / pościel, narzędzia / majsterkowanie, dom / ogród, produkty na zwierzęta domowe, biżuterię, sprzęt/materiały medyczne, sprzęt sportowy, produkty higieny osobistej, kwiaty/prezenty, leki dostępne bez recepty i artykuły biurowe.

Wskaźnik DPI jest modelowany zgodnie ze wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI) opublikowanym przez amerykańskie Biuro Statystyki Pracy i wykorzystuje wskaźnik cen Fishera do śledzenia cen online. Indeks cen Fishera wykorzystuje ilości odpowiednich produktów zakupionych w bieżącym okresie (miesiącu) i poprzednim okresie (poprzednim miesiącu) do obliczenia zmian cen według kategorii. Analiza firmy Adobe została ważona na podstawie rzeczywistych ilości produktów zakupionych w dwóch sąsiadujących miesiącach.

„Inflacja w Internecie nie wykazuje żadnych oznak spadku, ponieważ utrzymujący się popyt konsumencki stoi przed tymi samymi, utrzymującymi się wyzwaniami podaży, które spowodowały ponad sześć miliardów wiadomości o wyczerpaniu zapasów w tym okresie świątecznym” – powiedział Patrick Brown, wiceprezes ds. rozwoju marketingu i spostrzeżenia Adobe. „Ponieważ konsumenci zmagają się z wyższymi cenami offline na wszystko, od gazu po wynajem, odkrywają, że handel elektroniczny jest nadal tańszą opcją, jeśli chodzi o zabawki, elektronikę, a nawet biżuterię”.

W grudniu 2021 r. 12 z 18 kategorii śledzonych przez Adobe Digital Price Index odnotowało wzrost cen w porównaniu z poprzednim rokiem, przy czym odzież rosła szybciej niż jakakolwiek inna kategoria. Spadek cen odnotowano w sześciu kategoriach: elektronika, artykuły biurowe, biżuteria, książki, zabawki i komputery.

W oparciu o okres miesięczny, 13 z 18 kategorii odnotowało wzrost cen w grudniu, przy czym ceny spadły na pięć kategorii, w tym zabawki, produkty dla zwierząt, dom/ogród, komputery i kwiaty/powiązane prezenty.

Istotne kategorie w indeksie Adobe Digital Price Index (grudzień 2021 r.)

Produkty spożywcze: Ceny wzrosły o 4,9 proc. rok do roku (wzrost o 0,7 proc. miesięcznie), największy wzrost rok do roku od października 2020 r., kiedy ceny wzrosły o 5,2 proc. rok do roku. Jest to jedyna kategoria, która dotrzymuje kroku Indeksowi Cen Konsumpcyjnych, który rejestruje ceny, jakie konsumenci płacą w sklepach stacjonarnych.

Strój: Ceny wzrosły o 16,6 proc. rok do roku (wzrost o 0,6 proc. miesięcznie). To już dziewiąty miesiąc z rzędu, w którym ceny online wzrosły rok do roku w kategorii, która zazwyczaj odnotowuje stałe okresy deflacji, gdy zaczynają się sezonowe rabaty.

Urządzenia: Ceny wzrosły o 4,1 procent rok do roku (wzrost o 3,0 procent miesięcznie). Oznacza to 19. z rzędu miesiąc inflacji dla tej kategorii, w czasie, gdy konsumenci chcą inwestować w swoje domy. W okresie świątecznym (1 listopada do 31 grudnia) sprzedaż urządzeń online podwoiła się w porównaniu z okresem przedsezonowym (wrzesień 2021). Meble i pościel miały podobny trend, po 20 kolejnych miesiącach inflacji, gdzie ceny w grudniu 2021 r. wzrosły o 3,3 proc. rok do roku i 0,8 proc. miesiąc do miesiąca.

Narzędzia i majsterkowanie: Ceny wzrosły o 7,1 procent rok do roku (rekord w tej kategorii) i 1,0 procent miesiąc do miesiąca, co oznacza 13. miesiąc z rzędu inflacji Internetu, ponieważ konsumenci nadal wydają więcej w tej kategorii. W okresie świątecznym (od 1 listopada do 31 grudnia) sprzedaż internetowa w tej kategorii wzrosła 1,7 razy w porównaniu do okresu przedsezonowego (wrzesień 2021).

Elektronika: Ceny spadły o 2,6 proc. rok do roku (wzrost o 0,4 proc. miesięcznie). Jest to większy spadek cen w porównaniu z listopadem 2021 r., kiedy ceny produktów w tej kategorii spadły zaledwie o 0,4 proc. rok do roku i prawie poszły w inflację po raz pierwszy, odkąd Adobe zaczął śledzić trendy cenowe w 2014 r. lat.

(Aby codziennie otrzymywać nasz e-artykuł na WhatsApp, kliknij tutaj. Zezwalamy na udostępnianie plików PDF z WhatsApp i innymi platformami mediów społecznościowych.)

Opublikowano: czwartek, 13 stycznia 2022, 16:03 IST

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *